top of page

Boda Mária

Kurzus: Learning Outside in the classroom Finland

Szervező: Europass Teacher Academy

Időpont: 2024. augusztus 5-10.

2024 augusztusában egy hetes továbbképzésen vehettem részt Finnország fővárosában, Helsinkiben. Ezt saját költségen még egy héttel megtoldottam, annyira jól éreztem magam. A kurzust az Europass Teacher Academy szervezte "Learning Outside in the classroom Finland” címmel.
Egy tavalyi igen hatékony továbbképzésen is Finnországban vettem részt, így nem volt kérdés, hogy idén is ebbe az oktatási szempontból is kiváló országba szeretnék menni. Régóta tudom, hogy Finnország milyen remek eredményeket ér el a nemzetközi oktatási vizsgálatokban, például a PISA felméréseken. A világ minden részéről sok oktatási szakember érkezik ezért bemutatókra, képzésekre, hogy a finn tapasztalatokból épülve a saját országuk oktatásának hatékonyságát növeljék. Ezért nagy örömmel töltött el, mikor a kurzusok listájában felfedeztem, hogy újra lehetőség van finnországi képzést választani.
A kurzus B2 szintű angol tudást igényelt. Augusztus 4-én érkeztem Helsinkibe, másnap, hétfőn kezdődött a kurzus. Trénerünk Mirjami Junnikkala volt. A csoport összetétele igen színes volt: német, olasz, szlovák, spanyol, baszk sőt amerikai és thaiföldi kollégák is a csoport tagjai voltak. Előzetesen egy padletre kellett magunkról egy ismertetőt feltölteni, fotóval együtt, így szinte ismerősként üdvözöltük egymást.

A képzésen örömmel tapasztaltam, hogy a kurzus trénerével és a többi résztvevővel is jól megértettük egymást. Sok lehetőség volt arra, hogy minden témát alaposan meg tudjunk beszélni. Ez a színes összetétel azt is eredményezte, hogy a kurzus során sokféle oktatási rendszerről, sokféle iskolai gyakorlatról is szó került. Érdekes volt látni, hogy milyen hasonlóságok és különbségek vannak az országok egyes gyakorlatai között.
A képzés során betekintettünk a finn iskolarendszer alapjaiba, legfontosabb jellemzőibe. A finn tréner segítségével megismertük azokat a mítoszokat a finn oktatásról, amelyek a hírekkel ellentétben a valóságban egy kicsit máshogy festenek. Az ismereteket mindig valamilyen gyakorlati feladat keretében mélyítettük el.
A tantermen kívüli oktatási módszerek voltak a fókuszunkban. Némi elméleti alapvetés után azonnal a gyakorlatban is kipróbálhattuk a tanultakat. Okostelefon és applikációhasználat alap volt mindenkinél, ugyanis legtöbbször a Goosechase és a Kaooos nevű applikációkban kaptuk a csoportmunkára épülő feladatokat. (Finnországban applikációismeret nélkül szinte meg se lehet mozdulni). A gyakorlott trénernek köszönhetően pontosan megismerhettük a módszer alapjait, buktatóit, előnyeit-hátrányait. Sok új digitális módszert és alkalmazást próbáltunk ki együtt, és sok segítséget kaptunk abban is, hogyan tudjuk ezeket beépíteni a tanítási gyakorlatunkba.

A második napunkon Helsinki híres modern, új könyvtárát, az Oodi-t látogattuk meg a tanfolyam egyik helyszíneként, ami a modern világ 7. csodájának is tekinthető. Jelentős az architektúrája, a beton és a fa ötvözete az egész épület, a híres finn belsőépítészet eredményeivel kombinálva. Az Oodi találkozóhely, kulturális központ, közösségi tér, alkotótér és persze klasszikus könyvtár is. Itt is
megtapasztalhattam azt, ami Finnországban talán a leginkább tetszik. A finn társadalom működésének alapja a bizalom, és ebben a csodás környezetben is ez a működés alapja.
A könyvtár első emeletén egy alkotótér van. Rengeteg kis helyiség van kiscsoportoknak elvonulásra. Ezek ingyenesen foglalhatók. Van stúdió, ahol hangfelvételt lehet készíteni. Van 3D nyomtató, lézervágó, varrógép és mindenféle érdekes eszköz, gyerekjátszótér stb. Ezeket ingyen lehet használni, a személyzet készségesen segít mindenben. Vannak kisebb termek videójátékozóknak. A könyvtár ottjártunkkor tele volt fiatalokkal, akik épp alkottak valamit, vagy játszottak, nyomtattak, tanultak, olvastak.

Itt kaptunk csoportfeladatokat, amelyek megoldásait a Kaoos applikáció segítségével feltöltöttünk, a tanárunk ellenőrizhette a megoldásokat. Ez nagyon jó példája volt a különböző országokból származó csoporttagok együttműködésének, a feladatsor megoldása közösségteremtés is egyben. Minden úgy volt megtervezve, megszervezve, hogy mindent könnyű legyen jól és vigyázva használni és a kölcsönös bizalom és egymás iránti tisztelet miatt ez tényleg így is működik. Jó lenne, ha itt is lenne hasonló, ahol olyan fontos az állampolgárok fejlődése, tanulása, jövője, hogy van pénz ilyen modern, XXI. századi intézmények létrehozására és fenntartására.

A képzés másik helyszíne a Városi Múzeum volt, amelynek egy része egy gyerekmúzeum. Meglepő volt látni a sok apró, babakocsis látogatót, némelyiket cumival. A gyerekek itt tanulnak meg sokmindent a valóságról. A gyerekek mindenhez hozzányúlhatnak, tapasztalatokat szerezhetnek. Itt rendeztek be egy iskolamúzeumot is a múzeum dolgozói, olyat, ami nálunk még valóság, Finnországban már a múlt (pl. zöld tábla, kréta stb.). Az itteni feladatokat a Goosechase applikáció segítségével oldottuk meg.

A csütörtöki nap a természetben végezhető feladatokhoz adott ötleteket. Egy szigeten töltöttük a napot. Itt is csoportmunkában dolgoztunk, de az okostelefon itt is elmaradhatatlan eszközünk volt.
Számomra a Helsinkiben töltött idő a tanított tantárgyaim szempontjából is különleges tapasztalat volt. Magyar-ének szakosként érdekes volt a nyári fesztivál eseményeit megtapasztalni, legfőképpen a Szenátor téren megtartott Lauri Porra-koncert, aki a leghíresebb finn zeneszerző, Jean Sibelius unokája.

A szabadidőmet sokszor töltöttem a Finn-öböl környékén. Azt korábban is tapasztaltam, hogy milyen különös hangulata van az este 11 óráig tartó nappaloknak, sőt életemben először láttam északi fényt is a hotelem saját, 9. emeleti tetőteraszáról. Az időjárással szerencsém volt, az itthoni rettenetes kánikulát cseréltem a számomra kellemes 20-25 fokra.

Eljutottam a finn Szentendrének nevezett Porvooba, valamint Finnország egykori fővárosában, Turkuban meglátogattam egy volt kollégánkat: Turku egész más hangulatú város, mint Helsinki. A hétvégén komppal átmentünk Tallinnba is. A tömegközlekedés Helsinkiben is, a távolabbi vidékeken is nagyon jó, ezért az emberek többsége vagy a tömegközlekedést vagy a kerékpárt használja. A helsinki belváros nem zsúfolt, nincs nagy autóforgalom, ami a rengeteg parkkal, a tengerrel együtt jó levegőt és élhető környezetet eredményez. A csapokból kristálytiszta víz folyik, fogyasztásra nagyon alkalmas.

Lehetőségem volt elmenni a helsinki skanzenbe, Seurasaaribaa, ahol egy mókussal barátkoztam össze, valamint több szigetet hajóval látogattam meg. Mivel mindenhol kitáblázták az utakat, biztonságban éreztem magam. Ezen idő alatt volt lehetőségem ellátogatni Järvenpääbe is, Vác testvérvárosába is, ahol felejthetetlen élményeket biztosítottak a vendéglátóim a két város 40 éves barátságának apropóján: városház-látogatás, díszvacsora, koncert, focimeccs sőt egy szaunázás is a program része volt.

hel60

hel60

helsinki 2024 seurasaari1

helsinki 2024 seurasaari1

hel58

hel58

hel57

hel57

hel56

hel56

hel59

hel59

hel61

hel61

hel44

hel44

hel46

hel46

hel24

hel24

hel29

hel29

hel23

hel23

hel11

hel11

hel7

hel7

hel6

hel6

hel5

hel5

hel32

hel32

hel4

hel4

hel45

hel45

hel42

hel42

hel49

hel49

Nagyon sokat tanultam ez alatt az időszak alatt, és a magas szintű képzés arra ösztönöz, hogy jövőre is ennek a képzőhelynek egy másik kurzusán vehessek részt.

Boda Mária

Váci Madách Imre Gimnázium

bottom of page